მოსწავლეთა ოლიმპიადები


ოლიმპიადებში, კონკურსებში მოსწავლეთა მომზადების
                                                                                                                   

მასწავლებლის სახელი, გვარი :   ცირა ასათიანი 
          
  მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს  სხვადასხვა საგანში მიღებული ცოდნის გაღრმავება, მობილიზება და დროის ლიმიტის დაცვა კონკრეტული დავალებების შესრულებისას.
 მაღალი სააზროვნო უნარების განვითარება
გაკვეთილიN1    
მოზანი: მოსწავლემ შეძლოს, გაიხსენოს ისტორიული ძეგლები, ხელოვნების ნიმუშები  და დააკავშირონ ისინი საუკუნეებისა და ქვეყნების მიხედვით.
ანალიზისა და ტრანსფერის უნარის განვითრება
დრო 45 წთ



N
აქტივობის აღწერა
სასწავლო რესურსები
1




   საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება



2




 ჭეშმარიტია- მცდარია
ცარცი, დაფა, თვალსაჩინოება გვირილა


3




ბლუმის კუბიკი
 
 


ბლუმის კუბიკი რომელზეც დატანილია კითხვები ბლუმის ტაქსონომიიდან
4
დისკუსია- დებატები
 
მოსწავლეები მსჯელობენ და მასწავლებლის დახმარებით, გამოთქვამენ ვარაუდებს, აანალიზებენ, აკავშირებენ    ხელოვნების ნიმუშებს, ისტორიულ ძეგლებს ქვეყნებთან და შესაბამის საუკუნეებთან.
ურთიერთსეფასება მოსწავლეთა შორის.



5
მინი- ლექცია
 მასწავლებელი უჩვენებს მოსწავლეებს წინასწარ  მოძიებულ  სლაიდს შესაბამისი თემის შესახებ და კითხვა პასუხის რეჟიმში მოსწავლეები ავსებენ იერარქიულ რუკას
კომპიუტერი, პროექტორი
,ფორმატები,
მარკერები
6
შეჯამება
 ვინ არის პირველი
 მასწავლებელი კითხულობს სლაიდზე დატანილ კითხვებს, რომელზეც მოსწავლეებმა უნდა უპასუხონ კონკრეტულ დროში.
(სულ 10 კითხვა)
გამოვლინდება გამარჯვბული.
კომპიუტერი, პროექტორი,
ფორმატები,
მარკერები


 გაკვეთილიN2  
მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს ნასწავლი ქართული ლიტერატურული ნაწარმოებებისა და კლასგარეშე საკითხავი მასალის გაანალიზება, მწერლების, პოეტების, საზოგადო მოღვაწეების ნაშრომების გახსენება.  მოცემულ ნამუშევარში  გრამატიკული შეცდომების ამოცნობა და მათი გაანალიზება
1



   საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება


2



 აქტივობააბა გამოიცანი
   მასწავლებელი სლაიდის  დახმარებით, კითხულობს  ნაწყვეტებს ლიტერატურული ნაწარმოებებიდან.
მოსწავლეებმა უნდა ამოიცნოს  ამონარიდების ავტორები და დაიტანონ დიაგრამაზე, მათი მოღვაწეობის პერიოდის შესაბამისად, უძველესიდან უახლესისკენ.

ცარცი, დაფა,
კომპიუტერი, პროექტორი,
ფორმატები,
მარკერები
3



აზროვნების ექვსი ქუდი
 მასწავლეელი მოსწავლეებს რიგრიგობით აფარებს ქუდებს და სვამს შესაბამისს კითხვას
 
 

ფერადი ქუდები რომელიც აზროვნების დონის  კითხვებიდან ერთ ერთს შეესაბამება.
4
ტექსტში გამოტოვებული სიტყვების ჩასმა,  მოსწავლეები სვამენ  სიტყვებს შესაბამისი გრამატიკული წესების დაცვით და უთითებენ ტექსტის ავტორს

  თბახის ფირცლები, რომელზეც დატანილია ტექსტები.
5
დისკუსია- დებატები
 
მოსწავლეები მსჯელობენ და მასწავლებლის დახმარებით, გამოთქვამენ ვარაუდებს, აანალიზებენ, აჯამებენ წინა აქტივობის შედეგებს

6
შეჯამება
გაასწორე შეცდომები.
მასწავლებელი ურიგებს მოსწავლეებს თაბახის ფურცლებს, რომელზეც დატანილ  ტექსტში არის შეცდომები.
 მოსწავლეები პოულობენ შეცდომებს და არგუმენტირებულად ასაბუთებს თვის მოსაზრებას მითითებულ შეცდომაზე.
ფორმატები,
მარკერები



  
გაკვეთილის გეგმაN3  
მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს,  საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების( ქიმია, ფიზიკა,ბიოლოგია), შესწავლილი მასალის გამეორება, ანალიზი და  შეჯამება .
N
აქტივობის აღწერა
სასწავლო რესურსები
1



   საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება


2



 ჭეშმარიტია- მცდარია
ცარცი, დაფა, თვალსაჩინოებაგვირილა

3



ბლუმის კუბიკი
 
 

ბლუმის კუბიკი რომელზეც დატანილია კითხვები ბლუმის ტაქსონომიიდან
4
დისკუსია- დებატები
 
მოსწავლეები მსჯელობენ და მასწავლებლის დახმარებით, გამოთქვამენ ვარაუდებს, აანალიზებენ ქიმიურ და ფიზიკურ მოვლენებს. ავსებენ Tდიაგრამას. აღწერენ  ბიოლოგიურ პროცესებს და   აკავშირებენ დიაგრამებზე  დატანილ პროცესებთან
 ფორმატები,
მარკერები
5
მინი- ლექცია
 მასწავლებელი უჩვენებს მოსწავლეებს წინასწარ  მოძიებულ  სლაიდს შესაბამისი თემის შესახებ და კითხვა პასუხის რეჟიმში მოსწავლეები ავსებენ იერარქიულ რუკას
კომპიუტერი, პროექტორი,
ფორმატები,
მარკერები
6
შეჯამება
 ვინ არის პირველი
 მასწავლებელი კითხულობს სლაიდზე დატანილ კითხვებს, რომელზეც მოსწავლეებმა უნდა უპასუხონ კონკრეტულ დროში.
(სულ 10 კითხვა)
გამოვლინდება გამარჯვბული.
კომპიუტერი, პროექტორი,
ფორმატები,
მარკერები
 შენიშვნა:  მოცემული გაკვეთილის გეგმები მასწავლებელმა შეიძება მოარგოს ნებისმიერ საგანს.  
გამოყენებული აქტივობები შესაძლებელია მასწავლებელმა დაგეგმოს და  გამოიყენოს ნებისმიერი საგნის საგაკეთილო პროცესში.


Комментариев нет:

Отправить комментарий